Content marketing jako skuteczna forma marketingu

Marketing to rozległe pojęcie, w którym zawiera się mnóstwo rodzajów działań mających na celu osiągnięcie założonego celu w sprzedaży towarów i usług. Wybór konkretnej strategii marketingowej zależny jest od wielu czynników, w tym założonych celów, możliwości finansowych i rodzaju produktu, jaki jest reklamowany. Wśród licznych rodzajów marketingu jednym z coraz częściej stosowanych jest tzw. content marketing, zwany w języku polskim marketingiem treści.

Metody marketingowe różnią się sposobem przekazu treści, a tym samym skutecznością. Wielu odbiorców jest uczulonych na tradycyjne, szczególnie najbardziej nachalne formy marketingu i ignoruje wiele z nich. Zaletą, jaką cechuje się content marketing, jest to, że różni się od innych rodzajów tych działań i zawiera treści, które nogą się okazać przydatne odbiorcom. To powoduje, że ten rodzaj marketingu jest skuteczniejszy od innych, tradycyjnych rodzajów, jak banery, spoty itp. To powoduje, że wiele firm coraz powszechniej stosuje właśnie taki rodzaj marketingu, a coraz więcej agencji marketingowych je oferuje.

Czym jest content marketing?

Jest to pojęcie dość szerokie i obejmuje wiele rodzajów treści. To, co odróżnia go od innych jest to, że angażuje odbiorcę poprzez prezentację wartościowych treści, które nie są czystą reklamą. W content marketingu umieszczona są informacje, których poszukuje odbiorca. Sama reklama jest jedynie częścią takiej treści. Dzięki temu odbiorca nie tylko nie odrzuca danej reklamy, ale przyswaja ją uznając za wartościowy content. To sprawia, że odnosi ona lepszy skutek, niż bardziej bezpośrednie formy marketingu. Zaletą, jaką mają strategie content marketingowe, jest też to, że można zastosować je w wielu branżach. Dzięki temu rodzajowi marketingu odbiorca nawiązuje mocniejsze relacje z marką czy firmą, a więc strategia taka jest dobra do budowania długotrwałych relacji z klientem.

Gdzie można umieścić strategie content marketingowe?

Istotnym atutem content marketingu jest to, że może on być emitowany w różnych formach. Może to być tekst, spot filmowy, podcast, infografika, poradnik, raport i wiele innych. Tym samym, marketing treści może być umieszczony w różnych kanałach, choć szczególnie często jest stosowany w internecie. Może być jednak z powodzeniem umieszczony w innych mediach, w tym także w drukowanych. Bardzo często marketing treści stosuje się w internecie do pozycjonowania stron internetowych w wyszukiwarkach internetowych, w szczególności w Google.