Poznaj mniej typowe parametry dobrego krzesła biurowego

Teoretycznie, doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jakie cechy powinny posiadać krzesła biurowe, jeśli liczymy na to, że korzystanie z nich będzie satysfakcjonujące z naszego punktu widzenia. W praktyce okazuje się jednak, że sytuacja jest bardziej skomplikowana. Czas więc na poznanie ich nieco mniej docenianych parametrów.

Nośność i jej znaczenie

Gdy analizujemy Krzesła biurowe ergonomiczne, stosunkowo rzadko poruszamy kwestie związane z wagą ich użytkowników. Nie wynika to nawet z tego, że nie jesteśmy świadomi istnienia problemu. Znacznie bardziej prawdopodobne jest to, że podświadomie go bagatelizujemy. Tymczasem krzesło biurowe obrotowe stworzone z myślą o stosunkowo lekkiej osobie nie będzie strzałem w dziesiątkę w przypadku użytkownika o nieco większych gabarytach. Co warte podkreślenia, nośność krzeseł, z którymi mamy do czynienia najczęściej, wynosi maksymalnie 120 kilogramów. Niestety, zwykle nie jest to odpowiedź na potrzeby wszystkich osób zatrudnionych w biurze. Na rynku nie brakuje produktów wytrzymujących znacznie większe obciążenia. Przeważnie są one jednak droższe od klasycznych rozwiązań. Pewne jest również to, że nie znajdziemy ich w każdym sklepie z asortymentem biurowym.

Mechanika zastosowana w krześle

W krzesłach biurowych ergonomicznych mogą być zastosowane dwa rodzaje mechanizmów, opisywanych jako synchroniczne oraz asynchroniczne. Mechanizm synchroniczny zakłada połączenie oparcia z siedziskiem. Takie rozwiązanie przyczynia się do tego, że w momencie oparcia krzesło odchyla się do tyłu, co prowadzi do kopiowania przez nie pozycji ciała. Oczywiście, istnieje też możliwość unieruchomienia krzesła tak, aby przesadne odchylanie się nie było w ogóle możliwe. Mechanizm asynchroniczny zwraca na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że pozwala na niezależne regulowanie siedziska, pochylenie oparcia krzesła oraz jego wysokości. Co przy tym warte podkreślenia, w tym celu wykorzystuje się aż trzy dźwignie, co pozwala na jeszcze lepsze niż w innych okolicznościach dostosowanie krzesła do indywidualnych potrzeb osoby, która jest jego użytkownikiem. Mechanizm asynchroniczny jest dziś rozwiązaniem szczególnie wysoko cenionym, choć krzesła, w których znajduje zastosowanie są też droższe.