Jak wybierać ekspresy do kawy do biura
Zakup profesjonalnego ekspresu do kawy dla pracowników firmy to całkiem duże przedsięwzięcie. Przy zakupie ekspresu warto uwzględnić nie tylko koszt jednorazowy, jaki wiąże się z zakupem samego ekspresu. Równie ważny jest koszt zakupu filtrów, kubków jednorazowych czy samej kawy, które mogą być istotne dla określonych rodzajów ekspresów.
Jakie ekspresy oferują producenci?
Do niedawna najpopularniejsze ekspresy do kawy do biura były ekspresami przelewowymi. Firmy wybierały je głównie ze względu na dość niską cenę oraz przystępne ceny eksploatacji. Czynnikiem, który sprawił, że jednak ten rodzaj ekspresu jest obecnie mniej popularny, była przygotowana kawa, która stała przez kilka godzin w podgrzewanym dzbanku, co zmniejszało jej walory smakowe.
Drugim rodzajem ekspresów do kawy, które można spotkać w wielu biurach, są ekspresy ciśnieniowe. Takie ekspresy różnią się wielkością, która z kolei zależy od tego, jaką kawę można w danym ekspresie przygotować. Większe gabarytowo są ekspresy z młynkami oraz ekspresy ciśnieniowe, które jednocześnie podgrzewają mleko.
Ciśnieniowe ekspresy do kawy do biura
Największym atutem ekspresów ciśnieniowych jest przede wszystkim proste i czytelne menu, w jakie ekspres jest wyposażony. Mniejsze ekspresy umożliwiają przygotowanie kawowego naparu zwykle w dwóch pojemnościach jako kawę małą (o pojemności połowy kubka) lub kawę dużą. W tym przypadku mleko dolewane jest oddzielnie, zaś sam czas przygotowania jednego kubka z kawą jest relatywnie krótki.
Nieco dłużej trwa przygotowanie kawy w ekspresie ciśnieniowym z młynkiem. Do takich ekspresów niezbędna jest kawa w ziarnach, przy czym niektórzy producenci takich ekspresów w ramach serwisu zapewniają ciągłość dostawy wybranych gatunków kawy. Obsługa takiego ekspresu może jednak wymagać pewnego stopnia biegłości, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest dedykowanie do jego obsługi jednego pracownika.
Ważny jest nie tylko sam ekspres
Decydując się na zakup ekspresu do kawy do biura część firm zapomina o kosztach dodatkowych. Bardzo częstą praktyką jest inwestowanie w tanie ekspresy przelewowe, które muszą być ciągle włączone, aby podgrzewać kawę. Równie często przedsiębiorcy dają się namówić na zakup względnie taniego ekspresu na kapsułki zapominając, że w tym przypadku koszt jednostkowy kapsułki jest dość wysoki.
Na tym tle pozytywnie się wyróżniają ekspresy ciśnieniowe, które różnią się kosztem, wielkością oraz dodatkowymi rozwiązaniami. W firmach, w których pracuje wielu pracowników sięgających po kawę sprawdzają się ekspresy umożliwiające przygotowanie samej kawy. Z kolei z myślą o kontrahentach, którzy często przychodzą na spotkania, zdecydowanie lepsza będzie inwestycja w ekspres z młynkiem i możliwością przygotowania konkretnego rodzaju kawy.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Yazamco