Czy warto założyć biuro księgowe?
Wykształcony, doświadczony księgowy to współpracownik, którego szuka każda firma. Dzięki niemu przedsiębiorcy nie muszą borykać się ze stresem, związanym z nieprawidłowymi rozliczeniami. Czy warto więc założyć biuro księgowe? Zależy to od własnych preferencji i oczekiwań.
A może etat?
Na początku kariery, wiele wykształconych w tym kierunku osób zastanawia się, czy lepszym wyborem będzie założenie własnej działalności gospodarczej, czy też zatrudnienie się na etacie w innym biurze księgowym, by nabrać doświadczenia. Ta druga opcja ma wiele walorów. Przede wszystkim pozwala uzyskać pewną stabilizację, związaną z zatrudnieniem u kogoś innego, tym bardziej, jeżeli otrzymamy umowę o pracę.
Na etacie w miejscu jakim jest biuro księgowe nie trzeba poświęcać czasu na szukanie zleceń, a co za tym idzie, praca zazwyczaj zamyka się w 8 godzinach dziennie, co przy własnej działalności często na początku nie jest możliwe. Oczywiście biuro rachunkowe nie może zaoferować na początek dużych zarobków, jednakże są one przynajmniej pewne i zawsze przyjdą na konto na czas. Warto więc rozważyć takie rozwiązanie.
Większa swoboda i elastyczność
Przy decyzji o założeniu własnej placówki, jaką jest biuro rachunkowe trzeba uwzględnić to, żeby mieć zyski pozwalające pokryć zarówno koszty koniecznych opłat, jak i własne wydatki, konieczne będzie intensywne poszukiwanie klientów, przynajmniej na początku drogi. Z czasem może się okazać, że jedni będą nas rekomendować drugim. Własne biuro księgowe to jednak o wiele większa elastyczność czasu pracy i swoboda przy wyborze klientów.
Początkujący księgowy musi zyskać zaufanie klientów, więc koniecznie musi przejawiać takie cechy jak rzetelność, uczciwość terminowość, dokładność oraz skrupulatność. Nie można sobie pozwolić na błędy. Ponadto warto uwzględnić nowoczesne rozwiązania, takie jak elektroniczne dostarczanie dokumentów, czy kontakt poza godzinami pracy i w weekendy dla stałych klientów.
Jak reklamować własne biuro rachunkowe?
Bez reklamy żadna firma nie jest w stanie utrzymać się rynku. Zarówno lokalna, jak to ogólnopolska firma musi mieć swoją stronę www, która będzie zawierała najważniejsze elementy oferty i jej walory. Stronę trzeba także pozycjonować, czyli działać w taki sposoby, by znajdowała się ono wysoko w wynikach wyszukiwania.
Konieczne jest także stworzenie własnej wizytówki. Bardzo pomaga to w promocji podczas różnych okazji. Uzupełnieniem wizytówki będą dopasowane graficznie ulotki, które można rozdać grupie docelowej, czyli osobom, które rozliczają się z urzędem skarbowym.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Biurem rachunkowym Taxmentor