Jak szukać pracy?
Według aktualnych badań, znalezienie pracy jest obecnie dość proste. Rynek potrzebuje pracowników, o których przy dobrej koniunkturze coraz trudniej. Niemniej jednak należy pamiętać, że dotyczy to wybranych branż.
Mimo że czas poszukiwania znacznie się skrócił, to i tak, aby znaleźć odpowiednie zajęcie należy poświęcić temu trochę uwagi.
Od czego zacząć?
Przede wszystkim przed podjęciem decyzji o zmianie pracy, warto przeanalizować obecną sytuację. Nie zawsze jest od razu konieczność zmiany firmy. Warto zastanowić się, czy w obecnym miejscu pracy istnieje szansa na jakieś zmiany.
Często zdarza się, że w natłoku spraw przełożony nie zastanawia się, czy jego pracownik jest zadowolony i zmotywowany. Dlatego szczera rozmowa z szefem o własnych oczekiwaniach jest dobrym punktem wyjścia, zanim powstanie idealne CV do nowej pracy.
Kolejne kroki
Oczywiście nie zawsze taka rozmowa jest możliwa. Często to właśnie szef jest przyczyną poszukiwań nowego zatrudnienia. Na początek warto przejrzeć dostępne na rynku oferty pracy i wybrać kierunek, w którym chcielibyśmy się rozwijać.
Idealne cv to takie, które jest dostosowane do konkretnego ogłoszenia i odpowiada na potrzeby pracodawcy. Dodatkowo w takim CV warto zamieścić cel zawodowy, który jasno wskaże, w jakim kierunku oczekujemy rozwoju.
Idealne CV – czyli jakie?
Przepisu na idealne CV niestety nie ma. Dużą rolę odgrywa tutaj osoba rekrutująca i jej doświadczenie w przeglądaniu CV i wyszukiwaniu najlepszych kandydatów.Warto jednak pamiętać, że osoby rekrutujące poświęcają czytaniu CV kilka sekund, dlatego tak istotne jest dopracowanie tego dokumentu.
Idealne CV musi być dostosowane do treści ogłoszenia. Rekruter nie ma czasu na czytanie zbędnych informacji. Zbyt rozbudowane CV może więc być odrzucone, ze względu na natłok niezwiązanych z ofertą informacji.
Oprócz tego należy pamiętać o odpowiednim opisaniu doświadczenia zawodowego. Szczególnie chodzi tutaj o tematy branżowe. Na przykład w branży budowlanej Kierownik robót może być odpowiedzialny za projekty infrastrukturalne, kubaturowe czy mostowe. Brak informacji o zakresie projektów, w których się specjalizuje, może od razu zdyskwalifikować, nawet idealne cv.
O czym jeszcze pamiętać?
Ważną kwestią, o której już znów się trochę zapomina, jest ochrona danych osobowych. Zgodnie z przepisami pracodawca ma ograniczenia związane z danymi, których wymaga w procesie rekrutacji. A o wielu rzeczach, na przykład o zdrowiu, kandydat nie powinien lub nawet nie może pisać w swoim CV.