Dobre CV – jak je napisać?
Cirriculum Vitae – inaczej przebieg życia zawodowego, życiorys. Różni się od biografii tym, że ma ustalony układ chronologiczny, który w jasny i przejrzysty sposób przedstawia osobę starającą się o posadę w nowej firmie. Jak napisać CV, by wyróżniało się ono spośród setek innych?
Przygotowanie CV
Starając się o pracę – bez względu czy jest to pierwsza w życiu praca, czy już kolejna – trzeba przygotować dobre CV. Można oczywiście skorzystać z dostępnych w sieci wzorów i wstawić swoje dane, jednak wówczas niczym się ono nie będzie wyróżniać od innych. Warto zatem poświęcić chwilę i stworzyć własny, indywidualny życiorys, który zaskoczy nie tylko formą ale i treścią.
Jak napisać CV?
CV, jako że jest to dokument oficjalny, powinno być schludne, czytelne i rzeczowe. Nie powinno zawierać zbędnych informacji, które nie będą przydatne do podjęcia ewentualnego zatrudnienia. W życiorysie nie powinny znajdować się również fałszywe informacje. Pisząc nieprawdę, szybko można zostać zweryfikowanym. Często przyszli pracodawcy szukają informacji na temat konkretnego kandydata na portalach społecznościowych ale i u byłych pracodawców. Zwłaszcza to pierwsze może wiele powiedzieć o człowieku, dlatego należy być ostrożnym a w CV pisać jedynie fakty.
Siedem przykazań dobrego CV
Po pierwsze – zdjęcia. Jest ono pierwszym punktem dokumentu, na który zwraca się uwagę. Jeżeli zdjęcie nie jest oficjalne (na przykład robione własnoręcznie selfie), pracodawca często odrzuca takie CV, uznając daną osobę za niekompetentną. Zdjęcie w CV powinno być takie samo, jak na przykład w dowodzie czy na dyplomie ukończonej uczelni. Wówczas pracodawca wie, że ma do czynienia z poważnym człowiekiem.
Po drugie – dane osobowe. Pisząc CV nie można zapomnieć ani o imieniu i nazwisku, ani o miejscu zamieszkania, ani o dacie urodzin. Nie można pominąć również numeru telefonu czy adresu e-mail – bez tego, pracodawca będzie miał utrudniony kontakt z aplikującym, któremu na przykład będzie chciał przekazać informację o zatrudnieniu. W tym punkcie warto również zwrócić uwagę na to, by umieścić na dole dokumentu klauzulę poufności. Taka adnotacja upoważni pracodawcę do korzystania z podanych wcześniej danych teleadresowych.
Po trzecie – wykształcenie. W Curriculum Vitae należy umieścić informacje odnośnie odbytej edukacji. Dane powinny być uporządkowane chronologicznie – od najstarszego. Dobrze, jeśli przy tych informacjach będą podane dokładne daty rozpoczęcia i zakończenia edukacji. To pozwoli pracodawcy określić poziom dysponowanej wiedzy, a tym samym pozwoli dopasować kandydata do konkretnego już stanowiska pracy.
Po czwarte – doświadczenie zawodowe. Informacje te powinny być również uporządkowane i określone w czasie. Dzięki temu pracodawca będzie w stanie określić to, jaki ktoś ma stosunek do pracy.
Po piąte – język. Warto pisać prawdę na temat znajomości języków obcych. Niestety oznajmienie, że jest się poliglotą może zostać szybko zweryfikowane.
Po szóste – umiejętności. W dzisiejszych czasach umiejętności to coś więcej niż praca z komputerem i urządzeniami biurowymi. Należy napisać coś, co faktycznie wyróżni daną osobę spośród licznej konkurencji.
Po siódme – zainteresowania. Podobnie do punktu szóstego, nie należy pisać o zbieraniu znaczków czy czytaniu – bliżej nie określonych – książek. Warto wykazać te zainteresowania, które faktycznie wniosą coś nowego.
Jak widać – nie taki diabeł straszny, jak go malują. Warto napisać samemu taki dokument i warto w nim zawrzeć szczerą prawdę. Tylko wówczas będzie on wiarygodny i dający szansę na sukces.
Tekst powstał dzięki pomocy specjalistów z KreatorzyKariery – pisanie CV i doradztwo w karierze.