Jak konkretnie?
Dostępne dla niepełnosprawnych
Z reguły chodzi o szpitale i inne budynki użyteczności publicznej, ale także biurowce czy centra handlowe – w dzisiejszych czasach przystosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych powinno być standardem. W przychodniach czy szpitalach jest to jednak o tyle ważne, że tam takich przypadków jest więcej. Choćby dlatego, że często chorych przewozi się na oddział na wózku właśnie.
Rzecz dotyczy nie tylko budowania pochylni czy wind, ale także wykorzystywania takich mat wejściowych, które nie będą przeszkadzały osobom na wózku czy o kulach. Chodzi o proste sprawy, takie jak odpowiednie przytwierdzenie do podłoża czy właściwości antypoślizgowe.
Tam, gdzie większy ruch – większa wytrzymałość
Inna sprawa, że zarówno szpitale jak i inne budynku publiczne (na przykład urzędy skarbowe czy siedziby ZUS) są miejscami, w których ruch jest bardzo duży. Przez cały czas ktoś wchodzi, wychodzi, pojawiają się wspomniane wcześniej wózki. Maty, które znajdują się przed wejściem muszą być dostosowane do takich obciążeń.
Rzecz dotyczy zarówno trwałości samych materiałów, z których są wykonane, jak i samej jakości produkcji. Chodzi o to, żeby nie pojawiały się przetarcia, rozdarcia czy inne uszkodzenia.
W supermarketach trzeba wziąć pod uwagę także wózki na zakupy. Ich koła są zwykle twarde i mogą mieć ostrzejsze krawędzie. Wykorzystywane maty powinny mieć większą odporność.
Łatwe złączenia – w supermarkecie
W sklepach wielkopowierzchniowych znaczenie ma także elastyczność wykorzystywanych rozwiązań. Chodzi o to, aby można było maty szybko łączyć w większą całość jak i rozłączać w celu zastosowania w innym miejscu.
Tego rodzaju łączenia modułowe pozwalają lepiej wykorzystać zasoby i dopasować do wymagań konkretnego przypadku. Uszkodzone maty (bo przecież niezależnie od jakości materiału coś takiego zawsze może się zdarzyć) można zdemontować i przetransportować do serwisu, gdzie zostaną naprawione.
Uwaga: poślizg
Zostańmy jeszcze w sklepie. Wszędzie tam, gdzie jest dużo ludzi chodzących po dość gładkich powierzchniach pojawiają się wypadki. Zwykłe poślizgnięcie może być zupełnie niewinne, może jednak skończyć się także uszkodzeniem ciała. I koniecznością wypłaty odszkodowania.
Dlatego wykorzystywane w takich miejscach maty muszą mieć także właściwości antypoślizgowe.
W biurze eleganckie i profesjonalne
Na koniec biuro, gdzie oczywiście także należy stosować maty wysokie jakości, zapobiegające poślizgnięciom czy przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych, jednak przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na ich wygląd.
Coraz częściej biura urządzane są w zgodzie z identyfikacją wizualną firmy. Co oznacza, że zarówno jego wygląd jak i wyposażenie powinny współgrać z tym, jak marka postrzega samą siebie (pisaliśmy o tym). Z reguły w biurowcach wykorzystywane są maty eleganckie i profesjonalne. W praktyce oznacza to stonowane kolory, brak dodatkowych ozdobników i lepsze materiały. No i dyskretnie umieszczone logo.