Outsourcing kadr i płac
Wraz z rozrastaniem się przedsiębiorstwa pojawiają się coraz to nowe obowiązki, z których natłokiem często trudno sobie poradzić. Rzadko kiedy w XXI wieku wiąże się to z uroczystym otwieraniem nowego działu lub z zatrudnianiem setek nowych pracowników. Zazwyczaj powiększanie się przedsiębiorstwa ma swój skutek w wyprowadzaniu pewnych obowiązków na zewnątrz.
Podział obowiązków między różne firmy
Zamiast zatrudniać armię księgowych lub prawników często korzystniej jest oddać zarządzanie działem finansowym lub organizacje pracowników w inne ręce. Nie byle jakie oczywiście, ale w takie, które mądrze będą zajmować się kwestiami ważnymi dla przedsiębiorstwa. Mowa oczywiście o outsourcingu, który w ostatnich latach niesamowicie zyskuje na popularności.
Oddanie pewnego zakresu obowiązków w ręce specjalistów przestało być czymś ryzykownym. Na rynku są tysiące firm, które specjalizują się w robieniu księgowości czy obsłudze prawnej wielu biznesów naraz. Rzadko który przedsiębiorca chce, aby w jego firmie działały wszystkie działy, bo większość wie, że to się po prostu nie opłaca.
Outsourcing kadr i płac
Outsourcing kadr i płac jest jednym z ciekawszych przykładów stosowania tego rozwiązania w firmie. Co można zlecić innej firmie w zakresie zarządzania kadrami i rozliczania? Bardzo wiele jest zadań, które zazwyczaj muszą być konsultowane między kilkoma działami, wśród których najmocniej zazwyczaj działają działy prawne i księgowości.
Dzięki outsourcingowi każdy z tych działów zaoszczędzi trochę czasu i energii. Może to mieć skutek nie tylko w redukcji etatów, ale też w większej wydajności pracowników, którzy mogą skupić się na jednym zadaniu, zamiast na konsultowaniu wielu różnych zagadnień. Zwiększy to ich zapał do pracy, być może także kreatywność i chęć do lepszego organizowania swojego czasu pracy. To wszystko może mieć przełożenie na zwiększenie ogólnej wydajności i większe zyski.
Po co jest outsourcing?
Do zadań, które firma może zlecić podmiotowi świadczącemu usługi z zakresu outsourcingu pracowniczego, można zaliczyć na przykład prowadzenie rekrutacji i podpisywanie umów z nowymi pracownikami. Jest to zazwyczaj rozwiązane w taki sposób, że dana agencja pełni funkcję pełnomocnika danego przedsiębiorstwa i dlatego w imieniu firmy może podejmować konkretne działania czy nawet podpisywać pewne dokumenty.
Do obowiązków danej firmy będzie należeć również organizowanie zastępstw, wysyłanie pracowników na okresowe badania czy organizowanie szkoleń. Będzie to także wypłacanie wynagrodzeń oraz rozliczanie podatków.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC