Wdrożenia ERP w wielu branżach

Wiele przedsiębiorstw ma problem z nadwyżkami towarów, a także koniecznością utylizacji przeterminowanych, zalegających na półkach produktów. Marnotrawstwo przynosi niemałe straty, dlatego każde przedsiębiorstwo, również te z branży spożywczej dąży do jego eliminacji. Czyni to wykorzystując wdrożenia ERP.

Wdrożenia ERP – optymalizacja zysków i strat

To co spędza sen z powiek wielu przedsiębiorstwom, to niewykorzystane nadwyżki towarów. Aby zapobiegać marnotrawstwu zarówno klientom, jak i kontrahentom trzeba oferować korzystne rozwiązania, dzięki którym będą mogli nabyć produkty o określonej przydatności, po korzystniejszych cenach. Oczywiście to również generuje straty w stosunku do normalnej sprzedaży, jednak ogranicza znacząco straty, które zostałyby poniesione, jeśli towar zostałby w ogóle niesprzedany. Taka sytuacja może mieć miejsce w branży spożywczej, a także wszystkich innych w których termin przydatności jest kluczowy, np. farmaceutycznej.

Wdrożenie systemu ERP – komunikacja pomiędzy poszczególnymi działami w przedsiębiorstwach

Produkcja, marketing, dystrybucja i sprzedaż – wszystkie te działy są ze sobą ściśle powiązane muszą więc współpracować dla wspólnego dobra, jakim jest osiągnięcie planowanych zysków. Wdrożenie systemu ERP może być bardzo istotne dla magazynów, które dzięki niemu mogą lepiej planować swoją pracę i zarządzać zasobami ludzkimi. Kierownik magazynu wprowadza każdego dnia dane do systemu, uważając, by przy tym nie popełnić błędu. Wdrożenie ERP zapewnia bowiem widoczność danych od razu po ich wprowadzeniu. Zatem w przypadku pomyłki należy zastosować natychmiastową modyfikację, gdyż do danych mają dostęp inne działy i na tej podstawie również organizują swoją pracę. Dane z działu sprzedaży służą działowi marketingu, który stara się znaleźć optymalne rozwiązania, by w niedalekiej przyszłości mniej chodliwe produkty również znalazły swoich nabywców. Z kolei dział produkcji może pracować nad nowymi recepturami i planami, wpisującymi się w gusta klientów. Nad funkcjonowaniem przedsiębiorstwa piecze trzyma również prawidłowo zorganizowana księgowość. Wdrożenie ERP pozwala, by działała w tej samej bazie danych, co pozostałe działy i w związku z tym miała stały dostęp do wszelkich informacji ilościowo-finansowych. Korzystanie ze sprawdzonych systemów może znacząco poprawić funkcjonowanie danego przedsiębiorstwa.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://erpnav.pl/wdrozenie-systemu-erp-microsoft-dynamics-nav/