Programowanie niskiego poziomu a nowoczesne języki

Programowanie niskopoziomowe

Programowanie niskopoziomowe i wysokiego poziomu mają swoje plusy i minusy, a także ściśle określone zastosowania. Jeśli czyimś zdaniem np. asembler x86 jest archaicznym językiem i należy na siłę, jak najczęściej stosować np. programowanie Java czy nawet C++ to jest on w błędzie.

Możliwości programowania niskopoziomowego

W tym przypadku na myśl przychodzą wszelkiego rodzaju asemblery ale nie należy zapominać o tym, iż do pracy „blisko sprzętu” można wykorzystać język C i jego brata czyli język C++. Przecież język C został wymyślony po to, aby napisać w nim system operacyjny Unix, a ponadto wiele nowszych systemów operacyjnych jest tworzonych w C bądź w C++ jak chociażby Linux. W asemblerze często pisane są sterowniki, a także kod, który trudno jest napisać nawet w języku C – mogą to być pewne fragmenty systemów operacyjnych. Aktualnie języki asemblera nie są popularne – są one traktowane raczej jako ciekawostka (dodatek do programowania w Java lub C#), nawet na studiach informatycznych, elektronicznych i pokrewnych.

A co na to firmy z branży IT?

Wiedza z zakresu programowania niskopoziomowego jest wymagana tylko na stanowiskach związanych z programowaniem sterowników lub mikrokontrolerów. Programowanie w asemblerze jest interesujące, gdyż można poznać to jak działa procesor i jak jest zbudowany ale aplikując do jakiegoś software house albo firmy java development outsourcing na pewno nie będzie od ciebie to wymagane – w tym wypadku liczy się znajomość języków programowania wysokiego poziomu (jak programowanie Java, C#, PHP5 czy ASP), nowoczesnych frameworków, bibliotek, serwerów aplikacji, środowisk IDE. Jeśli nie wiesz – pojęcie outsourcing oznacza wynajęcie kadry na rzecz innej firmy co w IT jest popularne np. w programowaniu – outsourcing java, w sieciach – outsourcing administratorów. Każdy szanujący się deweloper powinien znać chociaż podstawy asemblera ale we współczesnej informatyce, asembler nie ma większego znaczenia. Bądźmy szczerzy – dla typowego rekrutera, zatrudniającego do współczesnego software house lub firmy wykonującej outsourcing java albo jakieś inne usługi z branży IT, który nie odróżnia Javy od JavaScripta, nie ma znaczenia, iż znasz asemblera. Typowy rekruter patrzy tylko na formułki, do których ma się dostosować. Z drugiej jednakże strony nie można się temu dziwić, gdyż jak ktoś kiedyś zauważył – w informatyce (prawie) wszystko zostało zrobione – wystarczy ściągnąć odpowiednią bibliotekę, framework, API i dołączyć do naszego programu, wywołać funkcję, metodę utworzyć instancje klasy i napisać dobrą i przenośną aplikację.

Podsumowanie

Podsumowując – nie ma znaczenia czy pracujesz w dużym software house takim jak https://www.nearshore-it.eu/java-development/, firmie java development outsourcing albo jesteś freelancerem – każdy szanujący się programista powinien umieć programować w asemblerze, chociaż w podstawowym zakresie.