Jak pozycjonuje się zdjęcia w 2019 roku?

Które zdjęcia na naszej stronie będą się najlepiej pozycjonowały? W maju 2018 roku Google wypuściło oficjalne informacje na temat tego, jakie czynniki bierze pod uwagę oceniając przydatność grafiki na stronie.

Nowe wytyczne Google w sprawie optymalizacji grafiki

Po pierwsze, ważna jest prędkość ładowania strony. Po drugie, istotna jest optymalizacja (dane strukturalne oraz meta tagi). Żadną nowością dla właścicieli witryn nie jest oczywiście też to, że najlepiej pozycjonują się te witryny w Google grafika, w których zdjęcia są oryginalne, czyli gdy pochodzą z oryginalnego źródła. Dlatego korzystanie ze zdjęć z darmowych magazynów, czy kopiowanie zdjęć z gazet nie sprawdzi się już tak dobrze jak kiedyś i pod tym względem w przyszłości będzie akurat coraz gorzej.

Dopasuj zdjęcia do kontekstu

Zdjęcia, które pod kątem treści są dopasowane do treści tekstu umieszczonego na stronie Google ocenia jako najbardziej spójne. Witryny ze zdjęciami opisanymi w meta tagach tak, aby treść pasowała do treści tekstu będą więc lepiej radziły sobie w wynikach wyszukiwania.

Kategoryzowanie zdjęć

Ważna jest nazwa pliku i odpowiednie skategoryzowanie zdjęć w katalogach. Wydaje się, że to nic nowego, bo mówi się o tym w branży od dawna, a jednak okazuje się, że dla wielu SEM specjalistów jest to pomijana kwestia w codziennej pracy. Warto utworzyć na serwerze logicznie wyglądające katalogi zdjęć zamiast wszystkie grafiki umieszczane na stronie wrzucać do jednego worka.

Pozycjonowanie zdjęć w google grafika – liczy się kontent

Naczelną zasadą jest oczywiście dobry kontent. Pozycjonerzy twierdzą, że należy skupić się na tym, aby treść była autentycznie użyteczna użytkownikowi, a nie na tym, aby ją na siłę optymalizować. Treści naturalnie interesujące dla użytkowników będą szybciej lub wolniej pozycjonowały się same. Warto jednak wiedzieć, że artykuł ze zdjęciem będzie lepiej radził sobie w google obrazy, gdy będzie miał sporo tekstu powiązanego tematycznie ze zdjęciem. Tekst powinien być dobrej jakości, oryginalny (nieskopiowany z żadnych innych źródeł).

Gdzie umieszczać obrazy na podstronie?

Umieszczanie obrazów na samym końcu artykułu nie jest dobre. Warto umieszczać zdjęcia tam, gdzie będziemy mieli pewność, że grafika będzie osadzona kluczowymi słowami zawartymi w okalającym ją tekście.

Nie umieszczaj treści artykułu w opisie obrazu

Dobre pozycjonowanie zdjęć polega też na tym, aby umieszczać kluczowy tekst w artykule, a nie w nagłówku, czy opisie zdjęcia. Opis zdjęcia i alty oraz nagłówki zdjęcia nie są czytane przez wyszukiwarkę treści, a przez wyszukiwarkę Google obrazy. Jeśli w takim miejscu zamieścimy kluczową treść, wówczas odejmiemy sobie szansę na wyszukiwanie jej przez użytkowników treści.